Działalność 1948-61

Pierwsze zachowane zdjęcie  Polaków w Leamington Spa, obóz przy Greatheed Road - 1950
Pierwsze zachowane zdjęcie Polaków w Leamington Spa, obóz przy Greatheed Road - 1950

Powiększająca się grupa Polaków w Leamington Spa potrzebowała opieki duszpasterskiej i dla niej w maju 1950r. Ks. Celestyn Sowiński zaczął odprawiać niedzielne msze św. w baraku przy Greatheed Road. Działalność niepodległościową w Leamington Spa zapoczątkował delegat Rządu RP na Leamington Spa i Coventry, p. J. Niedziołek, wybrany przez miejscowe społeczeństwo na prezesa lokalnej komórki Skarbu Narodowego. Do pierwszego zarządu Skarbu Narodowego weszli obok prezesa p. J. Niedziołka, pani Z. Sawczycowa (sekretarz), oraz panowie R. Majek i M. Dendek. Siedziba Skarbu Narodowego mieściła się w domu pp. Sawczyców przy 45, Clarendon Street, gdzie urzędował delegat Rządu RP i mieściła się pierwsza polska biblioteka publiczna, dostępna przez siedem dni w tygodniu. Ze znanych powodów coraz mniej ludzi popierało Skarb Narodowy, wobec czego powstała myśl zorganizowania apolitycznego życia katolickiego i narodowego.

POLSKIE KOŁO KATOLICKIE PRZY KOŚCIELE ŚW. PIOTRA

W 1955r. Kaplicę przeniesiono do frontowej sali w klubie parafialnym przy angielskim kościele św. Piotra. Położenie w centrum miasta było dogodne dla większości rozproszonych po mieście Polaków. Na pierwszą uroczystą mszę św. w nowym pomieszczeniu przyjechał z Londynu ks. Prałat W. Staniszewski. Kaplicą tą od samego początku opiekowali się pani. L. Tomaszewska i P. Michajłowicz, a do mszy św. służył p. L. Pyda.

Rektor ks Infułat Staniszewski poświęca kaplicę - 1955
Rektor ks Infułat Staniszewski poświęca kaplicę - 1955

W 1957r. Nastąpiła zmiana duszpasterza. Na miejsce ks. C. Sowińskiego przybył ks. Franciszek Winczowski, proboszcz z Long Marston, za którego pobytu społeczeństwo leamingtońskie zaczęło się formalnie organizować. Powstało pierwsze Koło Rodzicielskie, które utrzymywało szkołę języka polskiego. Szkoła miała swą siedzibę w mieszkaniu pp. Sawczyców, a uczyli tam ks. F. Winczowski i p. T. Łopuszański. Zaczęto też urządzać pierwsze zabawy taneczne, które łączono z obchodami świąt religijno-narodowych, jak Opłatek czy Święcone. Wszystkie te uroczystości odbywały się w dużej sali klubu parafialnego św. Piotra. Warto też zauważyć udział Polaków w życiu angielskim w tym okresie. Brano udział w procesji Bożego Ciała w Pump Room Gardens oraz składano wieńce pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza na „Rememberance Sunday”. Pomimo niemałych wysiłków jednostek, należy jednak pamiętać, że do czasu objęcia duszpasterstwa w Leamington Spa we wrześniu 1960r. Przez ks. Kanonika Józefa Gołąba, brak było ogólnej organizacji zrzeszającej tutejszych Polaków.