Millenium w 1966 roku

Millenium 1966 zespół tańca
Millenium 1966 zespół tańca

Naród polski obchodził uroczyście tysiącletnią rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa. Rok 966 był dla naszych dziejów niezwykle ważny, ponieważ Mieszko 1, przyjmując chrzest, wraz ze swoim rodem, dworem i rycerstwem od misjonarzy czeskich włączył nas do cywilizacji zachodniej. Staliśmy się dziedzicami i współtwórcami kultury europejskiej wywodzącej się z kultury grecko-rzymskiej. Celem uczczenia tej niezwykle ważnej rocznicy powstał powołany dnia 8.7.1965r. na zebraniu połączonych zarządów PKK i Koła Rodzicielskiego, Komitet Millenijny. W skład Komitetu, któremu patronował ks. Kanonik J. Gołąb, weszli p.prof. Z. A. Scholtz (przewodniczący), p. S. W. Librowski (sekretarz) i p. S. Zakrzewski (skarbnik).

Celem Komitetu było godne uczczenie wielkiego wydarzenia i zapoznania Anglików z polską historią i kulturą. Dlatego też część świecka imprezy przyjęła formę koncertu polskiej muzyki, pieśni i tańca. Koncert odbył się 25.9.1966r. w sali balowej ratusza w obecności merów Leamington Spa, Warwick i Coventry, posła do parlamentu, duchowieństwa angielskiego i polskiego, zakonnic, radnych oraz 138miu innych zaproszonych gości angielskich. Koszt wynajęcia tej największej sali w mieście wyniósł £20, co uznać należy za dowód życzliwości mera, radnego p. L. L. Freemana, który zgodził się też objąć protektorat nad całą uroczystością.

Całodzienne obchody rozpoczęły się o 10tej rano, wciągnięciem flagi polskiej na maszt ratusza. O 5.30 wieczorem mszę św. w kościele św. Piotra celebrował ks. Infułat Bronisław Michalski w asyście Fr. W. Davenports, ks. Prałata S. Bełcha, oraz ks. Dziekana F. Kąckiego, ks. Proboszcza F. Winczowskiego i ks. Kanonika J. Gołąba. Pieśni w czasie mszy św. wykonały chóry PKK „Echo” i „Lutnis” z Birmingham, pod dyrekcją p. B. Ponki. Po mszy św. i posiłku przygotowanym w sali parafialnej św. Piotra rozpoczęły się uroczystości świeckie w sali balowej ratusza. „Koncert polskiej muzyki, śpiewu i tańca” rozpoczął się o godz. 8mej wieczorem wejściem honorowych gości na salę i pieśnią „Bogurodzica”. Po przywitaniu gości i okolicznościowym przemówieniu, wygłoszonym przez przewodniczącego Komitetu Millenijnego p. prof. Z. A. Scholtza, chóry „Echo” i „Lutnia” wykonały kilka pieśni z repertuaru religijnego i operowego.

Solistka fortepianowa Miss M. Hill zagrała szereg utworów Chopina, po czym wystąpiła śpiewaczka opery Covent Garden pani Stanisława Horwat, odtwarzając pieśni Żeleńskiego, Niewiadomskiego, Różyckiego i Moniuszki. Powtórnym występem chórów zakończono część pierwszą programu. Po przerwie głównym punktem był pokaz tańców ludowych opracowany przez panią M. Librowską, kierowniczką miejscowych zespołów młodzieżowych z Leamington Spa i Coventry. Do tańca przygrywała Polska Kapela Młodzieżowa z Leamington Spa pod batutą p. M. Siwaka. Połączone zespoły dały pokaz Chodzonego, Krakowiaka, Oberka, Kujawiaka i Zbójnickiego. Piękne stroje przygotowała pani A. Zakrzewska. W drugiej części programu znów wystąpiły Miss M. Hill oraz pani S. Horwat, po czym koncert zakończono odśpiewaniem hymnu narodowego. Warto pamiętać, że zespół młodzieżowy rozpoczął przygotowania do występu już w maju 1965r. I oprócz udziału w Leamingtońskich obchodach millenijnych, wystąpił też na akademii millenijnej w Coventry.

Millenium 1966 zespół tańca
Millenium 1966 zespół tańca
Millenium 1966 zespół tańca
Millenium 1966 zespół tańca