Działalność towarzyska 1969-90

Otwarcie piwnicy marzec 1972
Otwarcie piwnicy marzec 1972

Życie kulturalno-rozrywkowe ośrodka na przestrzeni pierwszego 25cio lecia kojarzyło się z akademiami, stałym repertuarem przyjęć jak n.p. Opłatek, Zapusty, imieniny księdza, Święcone, oraz okazyjnymi występami artystów z zewnątrz. Akademie omówione zostały w poprzednim rozdziale, zatem tutaj więcej uwagi można poświęcić przyjęciom i występom. Pierwszy Opłatek we własnym ośrodku odbył się w sali klubowej 28.12.1969r. a pierwsze Zapusty i Święcone w 1970r.

W owych czasach uroczystości te miały miejsce w niedzielę wczesnym wieczorem, aby nie kolidować z godzinami otwarcia klubu, a po przebudowaniu piwnic na „Gospodę” w 1972r. Zmieniono termin na bardziej dogodny, to jest na godz. Pierwszą po południu, zaraz po mszy św. Obchód imienin ks. Prałata był pierwszą imprezą w „Gospodzie” i od tego czasu, aż do 2002r. wszystkie przyjęcia PKK odbywały się w tym pomieszczeniu. Architektem przebudowy piwnic była panna Monika Lewandowska. Żadne z opisanych przyjęć nie miałoby miejsca bez honorowej i ofiarnej pracy Koła Pań. Ich działalność omówimy szerzej w późniejszym rozdziale.

Krzewienie kultury polskiej zawsze było jednym z istotnych celów PKK i ośrodka, ale niewiele można było zrobić w pierwszych dwóch latach ze względu na ograniczone fundusze. Dlatego pierwszą imprezą kulturalną nie związaną z obchodem świąt narodowych, były w 1970r. Wieczory Mickiewiczowskie, zorganizowane w świetlicy z inicjatywy ówczesnego prezesa p. S. Czarzastego, w czasie których łączono herbatki ze słuchaniem nagrań „Pana Tadeusza”. W następnym roku były już występy artystów z zewnątrz. W kwietniu 1971r. Przedstawienie „Podwieczorek Przy Mikrofonie” wystawiło Koło Dramatyczne z Cambridge, a na Boże Narodzenie przyjechało Koło Amatorskie z Derby. Kino też cieszyło się powodzeniem. Ustalono, że należy wyświetlać filmy raz na dwa miesiące.

Jednym z popularniejszych filmów był „Pan Wołodyjowski”. W styczniu 1972r. Wystawę obrazów miał w sali klubowej artysta z Worcester p. Jarkowski. PKK kupiło wtedy 3 obrazy, w tym portret ks. Prałata. W następnym roku powtarzały się występy teatrów z Cambridge, Derby i Coventry oraz często u nas goszczącej pani S. Horwat, która tym razem wystąpiła na wieczorze karnawałowym. Zespół teatralny z Derby jeszcze kilkakrotnie występował w Leamington Spa aż do połowy lat 1970tych. Później przedstawienia teatralne łączono z akademiami. Były jednak i nadal ciekawe spotkania, jak chociażby wieczór autorski p. S. Jankowicza w 1986r. Wystąpił on ze swoim tłumaczeniem sonetów Petrarki. Frekwencja na tym wieczorze okazała się wyjątkowo dobra, pomimo że temat był raczej trudny. Dlatego też podobną imprezę urządzono 29.11.1992r. zapraszając poetkę panią Ilińską na wieczór autorski. W maju 1992r.

PKK zostało członkiem Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, udzielając znaczne sumy na działalność tej organizacji. Przykładem była pomoc okazana dla festiwalu tańca, zorganizowanego przez Zjednoczenie w Royal Spa Centre w dniach 6-7 lutego 1993r. 50 osób otrzymało nocleg w ośrodku, a w drugi dzień festiwalu połączone zarządy wydały obiad dla gości przybyłych z Londynu: p. prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, przewodniczącego Zjednoczenia Polskiego p. Z. Szkopiaka, prezesa SPK na W. Brytanię p. C. Zychowicza, oraz konsula III RP p. M. Pędzicha. Faktem godnym podkreślenia jest to, że cały koszt imprez kulturalno-rozrywkowych pokrywano z funduszy PKK. Jest to sytuacja wyjątkowa w ośrodkach polskich w Anglii.